O projekcie


Projekt "Kultura na gościńcu: Antonycz - Rumel" powstał pierwotnie jako projekt stypendialny. Jego bohaterami są Bohdan Ihor Antonycz i Zygmunt Rumel - poeci związani z wielokulturowym południem i wschodem Polski. Obaj silnie związani z ziemią - bogatą w niezwykłą kulturę i tradycję, która rodziła bardzo oryginalne zjawiska i ludzi, a ich skomplikowane losy historyczne i pamięć składały się na specyfikę tego obszaru. Wielokulturowość tego regionu powodowała, że wybitne jednostki musiały wznosić się ponad podziały narodowościowe i zmuszała jej mieszkańców do dialogu. Rumel i Antonycz - choć tworzyli w różnym czasie - doświadczyli podobnych, tragicznych przemian społeczno-politycznych, a także historycznych - pierwsza i druga wojna światowa, narodziny totalitarnych ideologii (stalinizm, nazizm, faszyzm). Obaj zmarli w tragicznych, aczkolwiek zupełnie odmiennych okolicznościach - w wieku 28 lat.

Celem projektu jest stworzenie sceny dramatycznej wraz z mieszkańcami wsi Nowica i Grupą Teatralną Zatrzymać Obrotówkę z Krakowa. Scena w swoich założeniach ma nawiązywać do uniwersalnych wartości jak poszanowanie godności, tolerancja, pokój, wolność, prawda, sprawiedliwość, miłość czy poszanowanie religii. Przesłanie utworu jest antywojenne, przeciwko totalitaryzmom i dehumanizmowi. Struktura pomyślana jest jako dialog poetów wykorzystując ich utwory, a integralną częścią i uzupełnieniem - muzyka grana na żywo w wykonaniu lokalnego zespołu Nowica 9 oraz projekcjami multimedialnymi autorstwa Antona Groscha. Klamrą spajającą scenę są dwa fragmenty poetyckie: Barbary Sadowskiej i Grzegorza Przemyka - Matki i Syna - współczesnych mojemu pokoleniu. Ich sylwetki przedstawione są w specjalnej zakładce.


Piotr Bussold (autor projektu) - absolwent ATK w Warszawie. Pracownik Teatru Narodowego w Warszawie. Pomysłodawca i dyrektor artystyczny Spotkań Teatralnych Innowica organizowanych od 2008 r. we wsi Nowica oraz projektu "Nowica - Drugie Otwarcie". W latach 2009-2020 roku koordynator koncertów w ramach Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego „Jazz Bez” w Nowicy (Stowarzyszenie Artystyczne „Dzyga”, Lwów, Ukraina). W 2013 r. opublikował tomik poetycki „W tancbudzie duszy” (Muzyka Odnaleziona) oraz "Protoplastykon" (SPN). Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie animacji kulturalnej (2015, 2020).






Joanna Sarnecka (moderator) - Antropolog kultury, etnograf, tancerka, aktorka. Brała udział w wielu warsztatach aktorskich (min. minimal art, czy warsztatach teatru ruchu i pantomimy podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu), opowiadackich i tanecznych. Prowadzi warsztaty teatralne oraz tańców tradycyjnych dla różnych grup wiekowych. Jako animator, prowadzi zajęcia świetlicowe i taneczne w Beskidzie Niskim, gdzie mieszka. Autorka opowiadań i bajek. Laureatka konkursu Tygodnika Powszechnego na opowiadanie.






Nowica 9 - zespół muzyczny ze we wsi Nowica. Ich muzyka wymyka się jakimkolwiek definicjom. To mocno energetyczna muzyka, z ciekawym zdecydowanym basem, rozbudowaną rytmicznie perkusją i oryginalnym brzmieniem gitary. Do tego melodyjne, czasem przypominające lata 70 klawisze i saksofon, którego dźwięki, są jakby na nowo zapisanymi, przed chwilą usłyszanymi melodiami. Zespół Nowica 9 to nowa jakość rozumienia i tworzenia muzyki.



Mieszkańcy wsi Nowica